Logg på for å laste ned PDF

Kvalitetskontrollen av regnskapsføring 2024

34-35

I løpet av 2024 ble det gjennomført kvalitetskontroll av 68 regnskapsførerforetak og 162 statsautoriserte regnskapsførere. Av disse oppnådde 93 % godkjenning uten vesentlige feil og mangler. Dette er en klar forbedring fra fjorårets kontroll, men resultatet indikerer likevel at det er rom for forbedring når det gjelder kvalitetsstyringen av regnskapsførervirksomhetene og kvaliteten ved utføringen av regnskapsføringsoppdragene.

Statsautorisert revisor
Miriam Tvorg Johansen

Rådgiver revisjon Revisorforeningen

Utvalg og omfang av kontroller

Revisorforeningens kvalitetskontroll av statsautoriserte regnskapsførere omfatter oppdragsansvarlige revisorer med medlemskap i Revisorforeningen som har autorisasjon som regnskapsfører og er oppdragsansvarlig regnskapsfører. I tillegg omfatter den de øvrige statsautoriserte regnskapsførerne i regnskapsførerforetaket som også blir kontrollert av Revisorforeningen. Medlemmer som er medlemmer i både Revisorforeningen og Regnskap Norge, kan etter samarbeidsavtale inngått mellom de to foreningene velge kontrollerende enhet.

Utvalget for årets kontroll bestod følgelig av medlemmer som ble valgt ut for kvalitetskontroll av revisjon, og som i tillegg drev regnskapsførervirksomhet. Enkelte av disse har valgt Regnskap Norge som kontrollerende forening og ble derfor ikke kontrollert på regnskapsføring av Revisorforeningen i 2024. I tillegg er det gjennomført kontroll av de statsautoriserte regnskapsførerne som arbeider i regnskapsførervirksomhetene som ble gjenstand for kontroll av oss i år.

I 2024 har det blitt gjennomført stedlige kontroller av 31 statsautoriserte regnskapsførere fordelt på ni regnskapsførervirksomheter. For regnskapsførervirksomheter med liten aktivitet (under ett årsverk) er det blitt gjennomført dokumentbasert kontroll. Den dokumentbaserte kontrollen har omfattet 59 regnskapsførervirksomheter med til sammen 131 statsautoriserte regnskapsførere.