10 forhold å huske på i år
Årsoppgjøret står for døren og vi har trukket frem 10 forhold vi mener det er ekstra viktig å fokusere på. Punktene består av delvis nye krav, delvis av erfaringer vi har gjort oss og dels av erfaringer basert på Kredittilsynets gjennomgang av finansielle rapporter.

Forfatterne er partnere i KPMGs Fagavdeling Revisjon og Regnskap. Hovedfokusområde for begge er IFRS og rapporteringsforhold.
Statsautorisert revisor
KPMG

Statsautorisert revisor
KPMG
IFRS er omfattende og består av kompliserte regnskapsføringsregler som i tillegg inneholder mengder av notekrav og tusenvis av sider med standardtekst. Likevel gir de oss ikke den komplette reguleringen som et lands regnskapsrapportering har behov for. Følgelig må vi i Norge ha regnskapsloven i bunnen, bokføringsloven med et utall av fortolkningsuttalelser og aksjelovenes regulering av kapitalforhold, utbytte, konsernbidrag osv.